• Strona główna
  • Aktualności
  • O mnie
  • Galeria
  • Multimedia
  • Kontakt
  • Strona główna
  • Aktualności
  • O mnie
  • Galeria
  • Multimedia
  • Kontakt

Europa

Prawo o klimacie – Bruksela szykuje kolejny bat na państwa członkowskie

W październiku Parlament Europejski czeka jedno z najważniejszych głosowań ostatnich lat. Prawo o klimacie to prawdziwa mieszanka wybuchowa, która może wysadzić unijną gospodarkę i pogłębić polityczne podziały. W dodatku  jeszcze nigdy tak ważna regulacja nie była tak słabo uzasadniona. Prawo o klimacie oparte jest na przekonaniu, że „jakoś to będzie”.

Więcej

14 września 2020

Europa

Protestujemy przeciwko Nord Stream 2

Ponad 50 europosłów – w tym ja – podpisało się pod listem otwartym w sprawie zablokowania dalszej budowy gazociągu Nord Stream 2. Nasz apel ma związek z prawdopodobnym otruciem lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

Więcej

9 września 2020

Europa

Inwestycje publiczne są ważną częścią sprawiedliwej transformacji

W Parlamencie Europejskim podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii odbyła się debata na temat instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji. W imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów jestem sprawozdawcą tego projektu.

Więcej

2 września 2020

Europa

Cło „węglowe” to dobry pomysł, ale musi spełnić kilka warunków

W światowych mediach pojawiają się sugestie, aby Unia Europejska zrezygnowała z planu wprowadzenia cła od śladu węglowego. To byłby błąd. Nie powinniśmy porzucać mechanizmu, który może skutecznie ochronić konkurencyjność unijnej gospodarki. Oczywiście, nowy podatek nie jest po to, aby wyeliminować inne narzędzia sprawiedliwej transformacji, jak, m.in.  bezpłatne uprawnienia do emisji CO2.

Więcej

28 sierpnia 2020

Europa

Nie odcinajmy od pieniędzy inwestycji gazowych i podmiotów prywatnych

Jednym z unijnych narzędzi finansowania transformacji energetycznej są pożyczki publiczne. Komisja Europejska przygotowała w tej sprawie projekt rozporządzenia. Jestem jego sprawozdawcą z ramienia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Mam kilka uwag do propozycji Brukseli.

Więcej

25 sierpnia 2020

Europa

Timmermans odpowiedział

Zapytałam wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, czy zamierza zrewidować cele polityki klimatycznej w związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym koronawirusem? Otrzymałam pisemną odpowiedź. Komisja chce utrzymać zielony kurs.

Więcej

11 sierpnia 2020

Europa

Prawo weta zamyka sprawę

Podczas brukselskiego szczytu Premierzy Mateusz Morawiecki i Victor Orban twardo, ale skutecznie wynegocjowali,  że dostęp do środków unijnych nie zostanie bezpośrednio powiązany z przestrzeganiem praworządności. Przyjęto  trzyetapową procedurę, ale ostateczną decyzję podejmie Rada Europejska, gdzie obowiązywać będzie jednomyślność. Oznacza to, że każde z państw członkowskich może postawić weto i zablokować ewentualne sankcje.

Więcej

21 lipca 2020

Europa

Wodór jest paliwem przyszłości, ale decyzje zapadają teraz

Wodór urósł do rangi paliwa, od którego zależy powodzenie Zielonego Ładu. Droga do sukcesu jest jednak daleka i najeżona politycznymi pułapkami. Do produkcji czystego wodoru niezbędne są inne paliwa, jak choćby gaz ziemny, który ma w Brukseli wielu przeciwników i nie wiadomo, czy może liczyć na unijne dofinansowanie.

Więcej

15 lipca 2020

Europa

Niemcy zachowają rozsądek czy ulegną „zielonej” presji?

W czasie największego od dekad kryzysu półroczne przywództwo w Unii Europejskiej objęło najsilniejsze gospodarczo państwo. Niemiecka prezydencja przebiega pod hasłem: „Razem na rzecz odbudowy Europy”. Motto jest budujące, ale czy realne? Polskę najbardziej interesuje, czy nie zostanie sama podczas transformacji energetycznej.

Więcej

8 lipca 2020

Europa

Pakiet mobilności szkodzi polskim przewoźnikom i Zielonemu Ładowi

Podczas najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego trafi pod głosowanie projekt ustawy o pakiecie mobilności. Pod każdym względem jest to zły wniosek. Godzi w politykę klimatyczną, zagraża bezpieczeństwu na drogach i negatywnie wpłynie na konkurencyjność unijnej gospodarki.

Więcej

7 lipca 2020

Europa

Gaz dostał szansę od dwóch komisji Parlamentu Europejskiego

Budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wzrósł do 40 mld euro – ponad pięciokrotnie w stosunku do pierwotnej propozycji. W tej dobrej informacji jest też „haczyk”. Na razie nie ma zgody co do finansowania z tych pieniędzy inwestycji gazowych. Pozytywne stanowisko dwóch komisji europarlamentu jest ważnym krokiem, choć droga do sukcesu jest daleka i trudna.

Więcej

2 lipca 2020

Europa

Nie oszczędzajmy na obronności

Razem z grupą europarlamentarzystów podpisałam list do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Domagamy się, aby w unijnym budżecie na lata 2021 – 2027 nie zmniejszać środków na obronność, a zwłaszcza na mobilność wojskową.

Więcej

9 czerwca 2020

Europa

Klimatyczny radykalizm jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy w tych trudnych czasach.

Kolejna komisja europarlamentu domaga się osiągnięcia neutralności klimatycznej już w 2040 roku. Inny postulat to redukcja emisji dwutlenku węgla o 65 proc. do końca tej dekady choć nawet Frans Timmermans chce „tylko” 50 proc.

Więcej

29 maja 2020

Europa

List otwarty do Fransa Timmermansa, Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej

Radykalizm polityki klimatycznej coraz bardziej dzieli Unię Europejską, ale w tym sporze umyka nam sprawa kluczowa. Największą przeszkodą w realizacji Zielonego Ładu nie jest polityka, lecz technologia. Opierając się jedynie na Odnawialnych Źródłach Energii nie zapewnimy światu bezpieczeństwa energetycznego. Można manipulować opinią publiczną, ale praw fizyki nie da się oszukać. Apeluję do Fransa Timmermansa, aby troszcząc się o planetę nie zapomniał, że ludzie też są elementem środowiska naturalnego, któremu należy się ochrona.

Więcej

25 maja 2020

Europa

Zielony Ład coraz bardziej dzieli europosłów

W dobie koronawirusa pogłębiają się podziały wśród europosłów w kwestii tempa i kierunku polityki klimatycznej. Pojawia się coraz więcej głosów nawołujących do przyhamowania i rewizji Zielonego Ładu. Z drugiej strony nie brak apeli o wykorzystanie obecnego kryzysu do radykalnego przykręcenia „zielonej” śruby.

Więcej

6 maja 2020

Europa

Ratujmy branżę kwiatową

Razem z wieloma europosłami z pięciu grup politycznych, w tym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, podpisałam apel do komisarza odpowiedzialnego za rolnictwo Janusza Wojciechowskiego o wsparcie dla sektora kwiatowo – roślinnego.

Więcej

29 kwietnia 2020

Europa

„Węglowe” cło – nowe narzędzie
w walce o suwerenność polskiej
i europejskiej gospodarki

Większość restrykcji Europejskiego Zielonego Ładu negatywnie wpływa na konkurencyjność unijnej gospodarki w skali globalnej. Od tej reguły może pojawić się wyjątek przywracający częściową równowagę handlową. Komisja Europejska chce wprowadzić podatek na produkty z importu, których wytworzenie powoduje emisję dwutlenku węgla. Ciekawie brzmi propozycja premiera Mateusza Morawieckiego, aby rozpocząć od programu pilotażowego dla stali, cementu i nawozów. Z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zostałam kontrsprawozdawcą tego projektu.

Więcej

23 kwietnia 2020

Europa

Mam nadzieję, że elity UE wybiorą odpowiedzialność, a nie ideologię i ciągły atak na Polskę i Węgry!

Więcej

18 kwietnia 2020

Europa

Europejskie rolnictwo w dobrych rękach

Jednym z najbardziej zapracowanych unijnych komisarzy jest odpowiedzialny za rolnictwo Janusz Wojciechowski. Podczas posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, przedstawił skutki epidemii koronowirusa w swoim resorcie.

Więcej

17 kwietnia 2020

Europa

Komisja Europejska bez konkretów w sprawie koronawirusa

Długo mówić, aby nic nie powiedzieć – tę trudną sztukę dobrze opanowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jej wystąpienie poświęcone europejskiemu planowi powstrzymania pandemii pełne było banałów, frazesów i pustych słów. Zabrakło tego, na co czekali Europejczycy – konkretów.

Więcej

16 kwietnia 2020

Europa

W dobie koronawirusa ratujmy ludzi i gospodarkę. „Zielony ład” może poczekać.

Koronawirus sieje spustoszenie. Ludzie tracą życie i zdrowie, a gospodarka pogrąża się w największym od dekad kryzysie. Mimo tego Unia Europejska nie zamierza zrewidować „Zielonego Ładu”. Może to doprowadzić do ogromnego wzrostu cen energii w Polsce i zubożenia społeczeństwa na niespotykaną skalę. Nie godzimy się na to! Przyłącz się do apelu i podpisz petycję. Niech nasz głos będzie słyszany w Warszawie i Brukseli.

Więcej

8 kwietnia 2020

Europa

W imię „Zielonego Ładu” Komisja Europejska łamie unijne traktaty

Komisja Europejska chce sobie zagwarantować decyzyjny monopol w sprawie polityki klimatycznej i wykorzystuje do tego tzw. „akty delegowane”. Oznacza to odebranie kompetencji europarlamentowi i krajom członkowskim. To zamach na traktaty Unii Europejskiej.

Więcej

4 kwietnia 2020

Europa

Unia Europejska powinna zrobić dla NICH więcej

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności ubraliśmy tego dnia skarpety nie do pary. Symboliczne gesty są bardzo ważne, ale liczą się też konkrety. Skierowałam do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie sytuacji osób z Zespołem Downa.

Więcej

1 kwietnia 2020

Europa

Unia Europejska musi sprostać historycznemu wyzwaniu

Grupa europosłów wystosowała list do liderów najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Podpisałam ten apel, w którym domagamy się dostosowania priorytetów UE do dramatycznej sytuacji, spowodowanej pandemią koronawirusa.

Więcej

27 marca 2020

Europa

Europarlament debatuje on-line!

Czwartek, 26 marca, przejdzie do historii Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy obrady przeprowadzono za pomocą łączy internetowych. Zaapelowałam, aby politykę Zielonego Ładu zracjonalizować i dostosować do gospodarczych wyzwań, jakie postawił przed światem koronawirus.

Więcej

26 marca 2020

Europa

Najpierw życie i zdrowie, później klimat

Z gospodarczej kwarantanny po koronawirusie będziemy wychodzić latami, a to znaczy, że Unia Europejska musi zmienić swoje priorytety. Troska o klimat jest ważna, ale – jak się okazuje – można sobie wyobrazić poważniejsze zagrożenia. Jeśli stać nas na „Zielony ład”, znajdźmy też środki na unijny „Pakt dla życia i zdrowia”.

Więcej

25 marca 2020

Europa

Wspieramy osoby z zespołem Downa!

Kochani! Dziś zakładamy skarpetki nie do pary. To znak solidarności i wsparcia dla osób z zespołem Downa. 21 marca na całym świecie obchodzimy ICH dzień. Razem z ponad setką posłów Parlamentu Europejskiego podpisałam inicjatywę wspierającą osoby z zespołem Downa.

Więcej

21 marca 2020

Europa

Grety boją się bardziej niż koronawirusa

Z powodu koronawirusa cały świat zastygł ze strachu. Zamarło nawet polityczno-towarzyskie życie Parlamentu Europejskiego, choć dla jednej osoby uczyniono wyjątek. Jak się okazuje nawet śmiertelna epidemia nie jest w stanie zatrzymać zielonej krucjaty Grety Thunberg.

Więcej

4 marca 2020

Europa

Brakuje pieniędzy na „Zielony ład”

Miał być finansowym kołem zamachowym „Zielonego ładu”, a stał się wydatkiem krytykowanym zarówno przez zwolenników, jak i krytyków radykalnej polityki klimatycznej. W obecnej formie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji na pewno nie spełnia niczyich oczekiwań, a jego wady dostrzegają, m.in. europosłowie z Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI).

Więcej

24 lutego 2020

Europa

Brukselski szczyt wzmocni
pozycję Polski

Dobre informacje płyną ze szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Dzięki twardej postawie premiera Mateusza Morawieckiego Polska wzmocniła pozycję negocjacyjną. Państwa, które miały dyktować warunki, znalazły się w impasie. Do uzgodnienia unijnego budżetu potrzebny będzie jednak kolejny szczyt, a może i kilka.

Więcej

21 lutego 2020

Europa

W imię „Zielonego ładu” złamią unijne prawo?

Zwolennicy zaostrzenia polityki klimatycznej za wszelką cenę chcą odebrać unijne pieniądze inwestycjom gazowym. Nie wahają się przy tym tworzyć niebezpiecznych precedensów prawnych. W marcu, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się głosowanie decydujące o roli gazu w transformacji energetycznej. Wygrana Zielonych oznaczać będzie, że ideologia zwycięża w Unii Europejskiej nie tylko z rozsądkiem, ale także z praworządnością.

Więcej

19 lutego 2020

Europa

Gaz uratowany – rozsądek zwyciężył nad ideologią

Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu wniosek Zielonych, aby zablokować unijne dofinansowanie do inwestycji gazowych. To ważne zwycięstwo zwłaszcza dla interesów gospodarczych Polski. Do pełnego sukcesu droga jest jednak daleka. Są silne naciski, aby gaz podzielił los węgla i trafił na czarną listę surowców sprzecznych z celami klimatycznymi Unii Europejskiej.

Więcej

12 lutego 2020

Europa

Zieloni szykują kolejny atak na inwestycje gazowe

W Parlamencie Europejskim odbędzie się w tym tygodniu jedno z najważniejszych tegorocznych głosowań. Zieloni chcę obciąć dofinansowanie do projektów gazowych, które gwarantują, że transformacja energetyczna nie zakończy się gospodarczym chaosem. Polscy deputowani, bez względu na barwy polityczne, muszą głosować przeciw, bo ważą się losy Baltic Pipe i innych strategicznych dla nas inwestycji.

Więcej

10 lutego 2020

Europa

Unia Europejska rodzinami silna

W zlaicyzowanym Parlamencie Europejskim takie debaty należą do rzadkości, ale będzie ich coraz więcej, bo nie wolno dopuścić do upadku wartości, na których zbudowana została nasza cywilizacja. Konferencja „Tradycyjne europejskie wartości rodzinne”, zorganizowana przez europosła Andreja Slabakova z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, była głosem za aktywną, unijną polityką społeczną, która wzmocni małżeństwo i rodzinę.

Więcej

5 lutego 2020

Europa

Chorwację czeka trudna prezydencja

Zgodnie z harmonogramem półrocznych prezydencji, od stycznia przywództwo w Unii Europejskiej objęła Chorwacja. Zagrzeb stanął przed niełatwym zadaniem. Na okres chorwackiej prezydencji przypada, m.in., końcówka Brexitu oraz negocjacje w sprawie nowych, wieloletnich ram UE.

Więcej

29 stycznia 2020

Europa

Rozsądek zwyciężył – polskie projekty gazowe obronione

Nie powiódł się atak Zielonych na projekty gazowe, które są strategiczne, m.in. dla polskiej gospodarki. Wygraliśmy głosowanie w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Polskie projekty, w tym Baltic Pipe, otrzymają wsparcie Unii Europejskiej.

Więcej

22 stycznia 2020

Europa

Bitwa o gaz

Zieloni chcą odrzucić unijne dofinansowanie do inwestycji gazowych, które mają kluczowe znaczenie zwłaszcza dla Polski. W środę, 22 stycznia, taki wniosek trafi pod obrady komisji ITRE. Miejmy nadzieję, że polscy eurodeputowani z opozycji przynajmniej raz zachowają się jak trzeba i zagłosują przeciw.

Więcej

21 stycznia 2020

Europa

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – żart czy nagroda pocieszenia?

Szacunkowe koszty „zielonego ładu” idą w biliony euro. Jednym ze źródeł finansowania tej gigantycznej operacji ma być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Tymczasem Komisja Europejska proponuje, aby FST zasilić kwotą… 7,5 mld euro. Pieniędzy jest zdecydowanie za mało, a sposób ich podziału to przedpole politycznej bitwy.

Więcej

14 stycznia 2020

Europa

Debata o uniwersalnych ładowarkach

Parlament Europejski zajmuje się nie tylko wielką polityką, ale także sprawami, które mają bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Jednym z takich problemów jest konieczność ustandaryzowania ładowarek do telefonów. Przez samowolę koncernów, rośnie góra elektrośmieci i czas z tym skończyć.

Więcej

14 stycznia 2020

Europa

W obronie chrześcijan

Zostałam wiceprzewodniczącą nowo utworzonej intergrupy w Parlamencie Europejskim. Do jej zadań należy pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Podczas pierwszego posiedzenia zaproponowałam, aby zaprosić do Brukseli Myrny Nazzour, mistyczkę chrześcijańską z Syrii.

Więcej

17 grudnia 2019

Europa

Premier Morawiecki wywalczył rabat klimatyczny dla Polski!

Po szczycie Rady Europejskiej „zielony ład” stał się dla nas mniej groźny. Po długich, trudnych, ale skutecznych negocjacjach premier Mateusz Morawiecki wywalczył dla Polski prawo do własnej drogi i tempa w osiąganiu neutralności klimatycznej. Nie obowiązuje nas graniczna data 2050.

Więcej

13 grudnia 2019

Europa

Zielony ład czy gospodarcza anarchia?

Wszystkie rewolucje wymagają ofiar. Kto poniesie największą cenę za pospieszne i chaotyczne wprowadzanie „zielonego ładu”? Zwykli ludzie. Demonstracje „żółtych kamizelek” mogą okazać się niewinnymi przepychankami wobec protestów, które nas czekają jeśli część Europejczyków na własnej skórze odczuje, co to znaczy energetyczne ubóstwo.

Więcej

10 grudnia 2019

Europa

Węgiel nie jest tylko samym złem

Debata o paliwach kopalnych wymaga solidnego przygotowania merytorycznego oraz stosownej oprawy. Miny niektórych europosłów, na widok górniczego munduru w sali obrad, były bezcenne. Czego się jednak nie robi, aby sprowadzić na racjonalne tory dyskusję o transformacji energetycznej w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Więcej

6 grudnia 2019

Europa

Unijna gospodarka w jarzmie „zielonej” utopii

Zielona krucjata Unii Europejskiej nie ma żadnego wpływu na tempo i kierunek globalnej gospodarki. Jeśli w naszej części świata zostanie zamknięty dostęp do węgla i gazu, fabryki przeniosą się na inne kontynenty. Na własne życzenie Unia Europejska pozbawia się roli silnego gospodarczego gracza, a na kraje członkowskie ściąga widmo energetycznego ubóstwa.

Więcej

27 listopada 2019

Europa

Europa nie będzie rajem dla przemytników ludzi – dwa głosy przeważyły w PE!

W sprawie kryzysu uchodźczego Parlament Europejski wreszcie zachował się tak, jak trzeba. Dzięki naprędce zmontowanej centroprawicowej koalicji z udziałem, m.in. deputowanych Prawa i Sprawiedliwości udało się zablokować plan liberałów i socjalistów, którzy chcą otworzyć europejskie porty przed statkami z imigrantami.

Więcej

25 października 2019

Europa

Unijny budżet musi być solidarny z regionami górniczymi

W Parlamencie Europejskim musimy walczyć o każde euro, które może złagodzić skutki transformacji energetycznej. Złożyłam poprawkę do stanowiska Parlamentu Europejskiego wobec unijnego budżetu na 2020 rok wzywającą do przyznania dodatkowych funduszy dla regionów węglowych, które ponoszą główny ciężar europejskiej transformacji energetycznej.

Więcej

16 września 2019

Europa

Sprawiedliwa transformacja potrzebna, jak nigdy

O Platformę Wsparcia Regionów Górniczych wciąż trzeba walczyć i pilnować, aby silne, antywęglowe lobby nie zabrało pieniędzy z tego projektu. Uważam, że w Parlamencie Europejskim powinien powstać specjalny zespół monitorujący realizację tego programu.

Więcej

2 września 2019