Śląsk
Dożynki Istebniańskie to święto, które w kalendarzu imprez Śląska Cieszyńskiego ma swoją niepodważalną renomę. Jest tak zwanym „pospolitym ruszeniem ” gazdów. Świętem, które jednoczy sąsiadów i przypomina o sile wspólnoty Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Siła tego święta miała swoją wymowę nawet w trudnym czasie pandemii. W tym roku nieco mniej tłumnie lecz nie mniej godnie podziękowano Bogu za tegoroczne plony, urodzaje i dar pracy.
15 września 2020
Śląsk
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej podziękował mi za starania na rzecz umieszczenia węgla koksowego na liście produktów strategicznych dla Unii Europejskiej. To nie były łatwe negocjacje, ale najważniejsze, że się udało. JSW może dalej się rozwijać zachowując miejsca pracy w górnictwie.
9 września 2020
Śląsk
Z okazji odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Dziennik Zachodni” przygotował specjalne wydanie „Strefy Biznesu”, w którym opublikowano, m.in. obszerny wywiad ze mną. Zapraszam do lektury.
1 września 2020
Śląsk
Od transformacji społecznej i gospodarczej Śląska zależy powodzenie unijnej polityki klimatycznej. Nie bójmy się tego wyzwania i przyłóżmy do niego odpowiednią miarę. Śląski Ład powinien stać się wielkim programem narodowym, najważniejszym dla obecnej generacji – porównywalnym do odbudowy Warszawy.
20 sierpnia 2020
Śląsk
Przygotowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych plan drastycznych cięć w górnictwie był niepotrzebny, bo i tak nie zostałby zrealizowany. Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie ma mowy o działaniach, które mogłyby zdestabilizować Śląsk.
29 lipca 2020
Śląsk
Polska zapewniła sobie dwa czynniki niezbędne do skutecznej transformacji energetycznej: pieniądze i czas. Środki finansowe są większe, niż się spodziewaliśmy. Z kolei wywalczone przez premiera Morawieckiego indywidualne tempo dochodzenia do neutralności klimatycznej to oddech dla Polski i Śląska, a dla Brukseli szansa na odideologizowanie i zracjonalizowanie Zielonego Ładu.
24 lipca 2020
Śląsk
Polecam wywiad z Premierem Mateuszem Morawieckim na portalu www.naszagazeta.info. Ważne i krzepiące słowa na temat roli Śląska w działaniach i planach rządu.
6 lipca 2020
Śląsk
Niedawno w „Dzienniku Zachodnim” ukazała się rozmowa ze mną. Wywiad dotyczył polityki klimatycznej Unii Europejskiej i jej konsekwencji dla Polski oraz Śląska. W ostatniej „Strefie Biznesu” – specjalnym dodatku do „DZ” – opublikowano pełny zapis tej rozmowy. Zachęcam do lektury!
16 czerwca 2020
Śląsk
W najnowszym, piątkowym wydaniu „Dziennika Zachodniego” ukazał się wywiad ze mną. Rozmowa dotyczy polityki klimatycznej Unii Europejskiej i jej konsekwencji dla Polski oraz Śląska. Zachęcam do lektury!
5 czerwca 2020
Śląsk
Polecam dyskusję z moim udziałem w Radio Katowice. Debatowaliśmy
o środkach unijnych na odbudowę europejskiej gospodarki. Dla Śląska najważniejsza jest kwota, jaka zostanie przeznaczona na transformację energetyczną.
4 czerwca 2020
Śląsk
– Zanim zostanie wbita pierwsza łopata pod budowę CPK, wszystkie uzgodnienia dotyczące przebiegu tras szybkiej kolei zostaną dopięte tak, aby wzmocnić, a nie osłabić potencjał samorządów – polecam wywiad ze mną, który ukazał się na stronie „Naszej Gazety”.
9 marca 2020
Śląsk
– Neutralność klimatyczna Unii Europejskiej bez działań ze strony reszty świata to gospodarczy sabotaż – napisali w specjalnym oświadczeniu związkowcy z NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
14 lutego 2020
Śląsk
Adam Gawęda, wiceminister Zasobów Państwowych i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa doskonale prowadzi swój resort i dobrze prowadzi w tańcu. Popis umiejętności dał podczas VIII Festiwalu Moczki i Makówki, organizowanego pod moim patronatem.
3 lutego 2020
Śląsk
Degustacja tych tradycyjnych śląskich przysmaków należy do najciekawszych wydarzeń kulinarno-integracyjnych w naszym regionie. W tegorocznym Festiwalu uczestniczyło ponad 200 gości, a wśród nich posłowie, senatorowie i ministrowie ze Śląska.
3 lutego 2020
Śląsk
Po miesiącach zamieszania związanego z wyprowadzką z „Białego Domku” oraz remontem i adaptacją nowych pomieszczeń, nadszedł wreszcie dzień uroczystego otwarcia mojego, nowego biura poselskiego przy ul. Prusa 17 w Mikołowie. To były piękne i wzruszające chwile.
9 stycznia 2020
Śląsk
Na moje zaproszenie przyjechała do Strasburga silna grupa ze Śląska. Nie mogli trafić lepiej. Strasburg w świątecznej scenerii jest jednym z najbardziej urokliwych miast w Europie. Oczywiście znalazł się też czas na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego i zapoznanie się z pracą europosłów.
20 grudnia 2019
Śląsk
Członkowie Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć” złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wspaniałą postawę lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników służby zdrowia, organizujących pomoc górnikom rannym 16 grudnia 1981 roku w czasie pacyfikacji strajku w KWK Wujek.
18 grudnia 2019
Śląsk
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyły się obchody 38. rocznicy krwawej pacyfikacji kopalni Wujek. Byłam w tym miejscu myślą i modlitwą, ponieważ obowiązki w Parlamencie Europejskim nie pozwoliły mi przyjechać do Katowic.
17 grudnia 2019
Śląsk
Mikołowski Powiatowy Klub Młodzieżowy zorganizował spotkanie mikołajkowe dla dzieci i młodzieży, uczestniczących w życiu Stowarzyszenia Klubu Abstynenta „Powrót”.
6 grudnia 2019
Śląsk
Sztolnia Królowa Luiza jako jedyny obiekt z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Polsce i Europie została wyróżniona Nagrodą Dziedzictwa Narodowego i tym samym znalazła się wśród 25 laureatów Nagród Europa Nostra 2019 – najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Nagroda ta zwana europejskim Oscarem dziedzictwa kulturowego jest ogromnym wyróżnieniem dla tego wyjątkowego obiektu.
23 listopada 2019
Śląsk
Europoseł Izabela Kloc uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu Pomnika Wojciecha Korfantego polskiego przywódcy narodowego na Górnym Śląsku, jednego z Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej. Uroczystość odbyła się u zbiegu ulicy Agrykola i Alei Ujazdowskich w Warszawie.
25 października 2019
Śląsk
W Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda w Polskim Radiu Katowice odbył się spektakl „Trzy krople krwi”, poświęcony bohaterom Powstań Śląskich, w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia tamtych wydarzeń. Twórcą libretta jest Jan Drechsler, natomiast realizatorem i producentem Marek Klementowski.
21 września 2019
Śląsk
W 1980 roku oczy całej Polski skierowane były na trzy miasta: Gdańsk, Szczecin i Jastrzębie-Zdrój. Tutaj złamano monopol komunistycznej władzy i położono fundament pod wolną i demokratyczną Polskę. O tamtych wydarzeniach nie wolno nigdy zapomnieć. W tym roku obchodzimy 39 rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
3 września 2019