Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe w Parlamencie Europejskim

Wszystkie wizyty z Polski sprawiają mi ogromną radość, ale tym razem gościłam wyjątkową grupę. Odwiedziły mnie w Strasburgu przedstawicielki śląskich Kół Gospodyń Wiejskich, a wśród nich laureatki kultowego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Panie wzbudziły spore zainteresowanie wśród urzędników i europosłów. Każdy chciał sobie z nimi zrobić zdjęcie i porozmawiać o śląskiej kulturze.

 

Nie ma w Unii Europejskiej takiego drugiego konkursu jak „Bitwa Regionów”, ale nie ma też państwa, gdzie – tak jak w Polsce – tradycje kulinarne stanowiłyby tak istotny budulec narodowej tożsamości, kulturowego dorobku oraz społecznych więzi. Na straży tego dziedzictwa stoją Koła Gospodyń Wiejskich. Skrót KGW rozwijany jest też inaczej – Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe. Nie ma w tym przesady, bo jest to wyjątkowe zjawisko na europejską skale. W Polsce działa ponad 13 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich zarejestrowanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na ich działalność w tegorocznym budżecie państwa rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył ponad 120 milionów złotych. Nie ma lepiej zainwestowanych pieniędzy. Koła Gospodyń Wiejskich są gwarancją, że zostaną zachowane i będą się rozwijać wspaniałe polskie tradycje. W społecznościach lokalnych KGW są nie do zastąpienia, jeśli chodzi o procesy integrujące i rozwijające gminne wspólnoty. Skupiają się na kulturze, promowaniu regionu, rozwijaniu swoich talentów, podnoszeniu kompetencji i wsparciu dla potrzebujących. Kwintesencją ich kreatywności jest Bitwa Regionów. Wiadomo, że polskie potrawy są wyśmienite, a gdy są przyrządzone przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, nie mają sobie równych. Gościć takie Panie w Strasburgu to była dla mnie ogromna przyjemność, zaszczyt i duma. Ich tradycyjne stroje przyciągnęły uwagę, a samo zaangażowanie w pielęgnowanie lokalnej kultury zyskało szacunek unijnych urzędników i europosłów. Bardzo często były proszone o pozowanie zdjęć. Wzbudziły ogromny podziw i sensację.

Gościłam Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Wodzisław Śląski – Zawada, Gołkowice, Kornowac, Połomia, Gogołowa, Radlin – Głożyny, Wodzisław Śląski – Jedłownik, Mszana, Wodzisław Śląski – Kokoszyce, Dębieńsko, Bełk, Radoszowy, Jankowice (Kuźnia Raciborska),  Karchowice, Poniszowice, Kozłowianki.

Izabela Kloc,
poseł do Parlamentu Europejskiego