Nasza konferencja w oczach mediów

VII konferencja z cyklu Śląski Ład, poświęcona edukacji zawodowej w dobie transformacji energetyczno-gospodarczej, wzbudziła duże zainteresowanie ze strony mediów. Zapraszam do lektury tekstu, który ukazał się w kilku portalach  z województwa śląskiego.

 

Izabela Kloc: młodzież coraz chętniej wybiera szkoły zawodowe licząc na dobre zarobki i ciekawą pracę.

VII Konferencja Śląski Ład była poświęcona edukacji zawodowej w dobie transformacji energetyczno-gospodarczej. Z uczestnikami debaty online połączył się premier Mateusz Morawiecki.

– Przed Polską i Śląskiem wielkie zadanie: transformacja energetyczna. Nie wystarczy mu sprostać tylko w teorii, potrzebna jest też praktyka. Dlatego cieszę się, że jednym z motywów przewodnich tegorocznej konferencji jest kształcenie zawodowe. Przyszłość jest zawsze efektem przemyślanego planu i ciężkiej pracy. Śląski Ład to strategia, która będzie doskonałym kompasem w nowej rzeczywistości gospodarczej i technologicznej. O chęć do ciężkiej pracy nie martwię się wcale. W końcu rzetelność w tej materii jest największym zasobem Śląska. Transformacja energetyczna to szansa na skok cywilizacyjny. Zyskamy na niej, jeśli wykształcimy ludzi kompetentnych, by ją skutecznie przeprowadzić – powiedział premier Morawiecki.

Inicjatorką cyklu konferencji Śląski Ład jest Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska.

– Jednym z najbardziej skutecznych leków na odporność społeczną i gospodarczą w skali makro jest nowoczesny, innowacyjny i przede wszystkim sprawiedliwy rynek pracy. W wielu regionach Polski transformacja energetyczna kojarzy się z troską o klimat. Na Śląsku również bardzo poważnie traktujemy postulaty ekologiczne, jednak musimy też zatroszczyć się o ludzi. Wraz z rozwojem transformacji energetycznej społeczno-gospodarcza tkanka naszego regionu ulega bardzo głębokim zmianom. Nie chcemy odwracać tego procesu, ale musimy zrobić wszystko, by Śląsk rozwijał się w sposób zrównoważony – powiedziała eurodeputowana.

O szczegółach wdrażanych zmian i rządowych reform w zakresie szkolnictwa zawodowego opowiedziała Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

– Kiedy projektowaliśmy pierwsze zmiany, to też byliśmy na Śląsku, aby zapytać jak powinno wyglądać dobre kształcenie techniczne. Pytając pracodawców, nauczycieli i biznesu przygotowaliśmy zmiany opierające się na kilku filarach. Wśród nich jest współpraca szkół z pracodawcami – wyjaśniła.

Minister Marzena Machałek przypomniała również o zmianach legislacyjnych, które zapewniły, m.in. dodatkowe 1200 złotych na ucznia, które trafia do szkół za kształcenie w zawodach deficytowych. W obecnych przemianach najważniejsze będą Branżowe Centra Umiejętności, które mają już określone standardy, parametry i sposoby finansowania. Szczególnie ważne są tu branże, które ucierpiały na skutek pandemii.

O potencjale szkolnictwa branżowego w naszym regionie opowiedział Dariusz Domański, wicekurator oświaty w województwie śląskim.

– Potencjał szkolnictwa branżowego w naszym regionie należy do największych w kraju. W województwie śląskim są 204 szkoły branżowe I stopnia oraz 21 niepublicznych, a także 204 technika publiczne oraz 31 techników niepublicznych. To największa w kraju liczba tego typu szkół – powiedział Dariusz Domański.

Z uczestnikami konferencji połączył się zdalnie z Brukseli Nicolas Schmidt, europejski komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Wyrównywania Szans.

– Szybkość i sukces przemian będą zależały od zdolności Europy do poprawiania umiejętności pracowników, dlatego rok 2023 będzie Europejskim Rokiem Umiejętności. Pomoże nam to promować inwestycje w szkolenia, by uwolnić pełny potencjał europejskich pracowników – stwierdził Nicolas Schmit.

Podczas debaty dyskutowano również o współpracy biznesu i świata nauki. Jak to wygląda w praktyce pokazał Węglokoks S.A. Prezes spółki Tomasz Heryszek podpisał podczas konferencji listy o współpracy z prof. Celiną M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Markiem Pawełczykiem, prorektorem Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Anetą Łosiewicz – dyrektor Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach.

– Szukamy najlepszych, ludzi do handlu międzynarodowego, logistyki i prowadzonych dużych inwestycji – mówił prezes Heryszek.

W siódmej edycji konferencji Śląski Ład wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki Izabela Kloc – poseł do Parlamentu Europejskiego, Marzena Machałek – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Nicolas Schmit – komisarz Unii Europejskiej ds. miejsc pracy i praw socjalnych, Dariusz Domański – potencjał szkolnictwa zawodowego na Śląsku, Paweł Silbert – prezydent Jaworzna, dr Janusz Michałek – prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Tomasz Heryszek – prezes Węglokoks S.A. prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – Prorektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Prof. Stanisław Prusek, dyrektor GIG Instytut Badawczy, dr Aldona Urbanek – kierownik ds. Szkoleń i Rozwoju w  JSW SiG, Jerzy Janczewski – Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Król – Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Katowicach  ARP, Mateusz Targoś – wiceprezydent Mysłowic, Stanisław Kucharczyk – wicestarosta żywiecki, Ewa Wolnica – naczelnik Wydziału Oświaty UM Zabrze.

Pełny Video zapis z konferencji dostępny jest na FB Śląski Ład: https://www.facebook.com/slaskilad/videos/222539143680944.