Spełnią się marzenia uzdolnionej młodzieży powiatu mikołowskiego

Ruszyła  największa  i najbardziej wyczekiwana inwestycja ostatnich lat w powiecie mikołowskim. Mam do niej emocjonalny i osobisty stosunek. Rekomendowałam i zabiegałam o to, aby środki z rządowego funduszu Polski Ład zostały przeznaczone właśnie na budowę nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Mikołowie.

 

 

W jednej z lokalnych gazet przeczytałam, że Ognisko Pracy Pozaszkolnej padło ofiara własnego sukcesu. Trudno nie zgodzić się z taką opinią. Po raz pierwszy problem trudnych warunków lokalowych OPP pojawił się w 2016 roku. W placówce szlifowało swoje talenty  ponad pół tysiąca dzieci i młodzież. Mimo tego Radosław Tarczoń, młody, ambitny i kreatywny dyrektor, uruchamiał nowe koła i sekcje, a jego podopieczni zdobywali kolejne nagrody. Dobra opinia rozchodziła się po powiecie, a frekwencja na zajęciach rosła.  OPP wciąż działa w tych samych co w 2016 roku, małych i ciasnych pomieszczeniach przy ul. Miarki 9 w Mikołowie, ale liczba uczestników zajęć wzrosła od tamtego czasu ponad dwukrotnie. Jest ich już  1226!

 

 

 

Placówka nieuchronnie zbliżała się do momentu, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję: likwidacja  albo przeprowadzka. Powiat nie miał pieniędzy na samodzielną budowę nowej siedziby. Takie możliwości pojawiły się w ubiegłym roku. Rząd w ramach funduszu Polski Ład uruchomił środki inwestycyjne dla gmin i powiatów. Pojawiło się kilka pomysłów na co wydać te pieniądze w powiecie mikołowskim, ale rekomendowałam i zabiegałam o to, aby środki przeznaczyć właśnie na nową siedzibę OPP. I udało się! Rząd przeznaczył na tę inwestycję ponad 16 mln zł, a powiat mikołowski dołożył  9 mln zł.  Nowa siedziba OPP  będzie nowoczesną, proekologiczną, jedną z najbardziej efektownych placówek edukacyjno-kulturalnych w  Polsce. Tak nowatorskich obiektów pod względem użytkowym i architektonicznym  nie ma w naszym regionie i jest niewiele w całym kraju. Spełnią się marzenia dzieci i młodzieży, a powiat mikołowski zyska wizerunkową markę, jakiej pozazdroszczą mu inne samorządy.

Izabela Kloc,
poseł do Parlamentu Europejskiego