Nie oddamy ETS!

Podczas konferencji poruszymy jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, związanych z pakietem klimatycznym „Fit for 55”. Komisja Europejska szuka politycznych sojuszników do planu stopniowego wycofywania systemu ETS i zastąpienia go CBAM. Polska nie może się na to zgodzić.

 

Oba mechanizmy regulacyjne powinny działać komplementarnie i się nawzajem uzupełniać. CBAM zajmuje się towarami importowanymi. Ma być zachętą, a nawet formą nacisku na światowych partnerów, aby także u siebie wprowadzili normy i przepisy chroniące klimat. Natomiast system ETS  gwarantuje, że europejski eksport nie straci konkurencyjności na globalnych rynkach. Poza tym, dla takich krajów jak Polska, wciąż mocno zależnych od energetyki surowcowej, system bezpłatnych zezwoleń na emisję CO2 zapewnia sprawiedliwy przebieg transformacji energetyczno-gospodarczej.

Przypomnijmy, że Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska, jest sprawozdawcą projektu rozporządzenia dotyczącego CBAM (mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2). To jeden z ważniejszych instrumentów regulacyjnych, jakie Unia Europejska chce zastosować w celu utrzymania konkurencyjności unijnej gospodarki w dobie Europejskiego Zielonego Ładu. Zorganizowana z jej inicjatywy konferencja jest jednym z etapów konsultacji przy tworzeniu unijnego prawa dotyczącego CBAM.

Konferencja odbędzie się 29 listopada w godz. 10.00 – 13.00 (transmisja na https://www.facebook.com/slaskilad).