Zapraszamy na IV Konferencję Programową Śląski Ład

Tematem debaty będzie CBAM (mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2). To jeden z najważniejszych instrumentów regulacyjnych, jakie Unia Europejska chce zastosować w celu utrzymania konkurencyjności unijnej gospodarki w dobie Zielonego Ładu.

Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska, jest sprawozdawcą projektu rozporządzenia dotyczącego CBAM.

 

Carbon Border Adjustment Mechanism należy do najgoręcej dyskutowanych tematów w Unii Europejskiej. Sam pomysł nie jest nowy. Rozmowy o wprowadzeniu specjalnego cła na produkty z importu, których wytworzenie powoduje emisję dwutlenku węgla, toczą się w Komisji Europejskiej od 2011 roku. W ostatnim czasie sprawy nabrały jednak tempa. CBAM jest jednym z elementów pakietu „Fit for 55”, przygotowanego przez Komisję Europejską. Radykalne regulacje klimatyczne mają wielu entuzjastów, ale pojawiają się też głosy krytyczne. Największy niepokój budzi pomysł, aby CBAM stopniowo zastępował system bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 (ETS). Nie ma na to zgody wielu państw członkowskich i środowisk gospodarczych. Dla krajów uzależnionych od tradycyjnych źródeł energii, ETS jest ważnym narzędziem sprawiedliwej transformacji energetyczno-gospodarczej. Wątpliwości jest więcej. Z oczywistych względów CBAM będzie miał wpływ na globalny handel i relacje polityczne. Czy Unia Europejska ma na tyle silną pozycję, aby taki mechanizm zadziałał jako forma zachęty, a nawet nacisku na światowych partnerów, aby także u siebie wprowadzili normy i przepisy chroniące klimat?

CBAM na początek obejmie sektory: cementu, żelaza i stali, aluminium, nawozów oraz energii elektrycznej. Mechanizm ma wejść w życie w 2023 roku. Do zakończenia procesu legislacyjnego potrzebne jest także stanowisko Parlamentu Europejskiego. W komisji ITRE (Przemysłu, Badań Naukowych i Energii), sprawozdawcą projektu rozporządzenia jest europoseł Izabela Kloc. Zorganizowana z jej inicjatywy konferencja w Katowicach jest jednym z etapów konsultacji przy tworzeniu unijnego prawa dotyczącego CBAM.

Proszę śledzić nasz profil, aby dowiedzieć się więcej o samej konferencji i jej uczestnikach.

Konferencja odbędzie się 29 listopada w godz. 10.00 – 13.00 (transmisja na https://www.facebook.com/slaskilad).