Apeluję o wykorzystanie wszystkich dostępnych  środków, aby wzmocnić rynek energetyczny

Mariya Gabriel, komisarz do spraw innowacji i badań naukowych,  zadeklarowała, że jest otwarta na mój pomysł utworzenia Europejskiego Centrum Technologii Bezemisyjnych. Takie słowa padły podczas posiedzenia komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Na stronie Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów ukazał się komunikat prasowy z obrad:

 

Izabela Kloc przedstawia KE pomysł utworzenia Europejskiego Centrum Technologii Bezemisyjnych

 

Podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) odbył się zorganizowany dialog z Mariyą Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Głos w debacie zabrała eurodeputowana PiS Izabela Kloc.

Izabela Kloc mówiła, że w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami niepokojącej serii zaburzeń w dostawach energii, co na własnej skórze odczuli zwłaszcza mieszkańcy krajów Unii Europejskiej.

 

„Jednym z powodów tych awarii była zawodność odnawialnych źródeł energii” – powiedziała.

 

Eurodeputowana zaapelowała o odwagę, by publicznie przyznać, że energetyka odnawialna nie jest jeszcze technologicznie gotowa, aby oprzeć na niej bezpieczeństwo energetyczne UE. Zaproponowała powrót do pomysłu utworzenia Europejskiego Centrum Technologii Bezemisyjnych. „Dla wielu z Państwa nie jest to obca idea, ponieważ w przeszłości przymierzała się do tego Komisja Europejska, a szczególnie zainteresowani tym projektem byli Niemcy” – zauważyła.

 

Polska polityk wskazała, że zadaniem Centrum miały być badania nad czystymi technologiami węglowymi, także w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

 

„Nie namawiam do rezygnacji z ambitnych celów Zielonego Ładu, ale apeluję o wykorzystanie wszystkich dostępnych środków, aby wzmocnić bezpieczeństwo europejskiego rynku energetycznego” – podkreśliła.

Europosłanka poprosiła komisarz Gabriel o opinię na temat tej propozycji. Wyraziła przekonanie, że badania nad technologiami bezemisyjnymi mogą być dziedziną wolną od ideologicznych uprzedzeń, opartą na obiektywnym racjonalizowaniu procesu transformacji energetycznej.

„Mam nadzieję, że większość członków komisji ITRE zgodzi się podczas dzisiejszego głosowania, aby pieniądze z Funduszu Badawczego Węgla i Stali przeznaczyć także na czyste technologie węglowe” – powiedziała Izabela Kloc i podsumowała, że rodzi się pytanie, czy nie zasługują one na więcej niż kilka milionów euro, skoro mogą stanowić bardzo ważną, strategiczną rezerwę w sytuacji, kiedy zawiodą odnawialne źródła energii.

 

W odpowiedzi komisarz Mariya Gabriel stwierdziła, że jest to otwarta na pomysł utworzenia Europejskiego Centrum Technologii Bezemisyjnych.

 

„Muszę o tym porozmawiać z moim zespołem, w szczególności z Join Research Team, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie. Sprawdzimy co już istnieje i jak możemy postępować zgodnie z przedstawionymi sugestiami” – mówiła.