Część europosłów krytyczna wobec unijnej strategii szczepień

W europarlamencie odbyła się debata na temat globalnej strategii Unii Europejskiej w zakresie szczepień przeciwko COVID-19. Większość eurodeputowanych wyraziła ubolewanie z powodu braku przejrzystości procesu szczepień, w tym szczegółów umów podpisanych z firmami farmaceutycznymi.

 

Prezydencję w Unii Europejskiej pełni od początku stycznia Portugalia. Sekretarz stanu do spraw europejskich Ana Paula Zacarias podkreśliła, że koordynacja walki z koronawirusem jest jednym z głównych zadań prezydencji. Przypomniała o bardzo trudnej (z epidemiologicznego punktu widzenia) sytuacji ze względu na wzmożone kontakty towarzyskie w okresie świąt i ferii oraz nowe mutacje wirusa. W konsekwencji, mimo zmęczenia pandemią, trzeba było wprowadzić więcej ograniczeń. Z zadowoleniem przyjęła rozpoczęcie procesu szczepień. Teraz należy zagwarantować skuteczne przeprowadzenie szczepień we wszystkich państwach członkowskich. Mimo problemów z dostawami dawek, są powody do optymizmu, ponieważ nastąpi rozszerzenie portfolio, zwiększą się moce produkcyjne, a dla dodatkowych szczepionek trwa proces zatwierdzenia. A.P. Zacarias wezwała do przejrzystości i jasnej strategii komunikacyjnej. Przejrzystość i zaufanie są kluczem do sukcesu strategii szczepień. Stwierdziła jednak, że UE potrzebuje dalszej koordynacji w zakresie szczepień i walidacji testów. Na zakończenie swojego wystąpienia podkreśliła, że dzięki tylko współpracy międzynarodowej będzie można zakończyć pandemię.

Z kolei komisarz Stela Kyriakides, odpowiadająca w Komisji Europejskiej za ochronę zdrowia, skupiła się na nadziei, jaką niosą ze sobą szczepionki, w tym także przyszłe szczepionki (wniosek AstraZeneca jest obecnie badany przez Europejską Agencję Leków). Istotne jest zwiększenie mocy produkcyjnych i zniesienie ograniczeń eksportowych dla elementów farmaceutycznych. Pandemia jest większa niż obszar UE i wymaga globalnych rozwiązań, o czym świadczą ostatnie mutacje wirusa. Komisarz wezwała do zapewnienia, aby każda osoba na świecie otrzymała szczepionkę. W tym kontekście wspomniała o programie COVAX, który zebrał 1,3 miliarda euro (z czego 800 milionów euro przekazała UE) na szczepienia dla krajów o niskich i średnich dochodach. Podkreśliła, że UE jest odpowiedzialna za swój potencjał, aby pomóc innym.

Głos zabrali także europosłowie. Dominowały krytyczne opinie. Apelowano o przejrzystość procedur i unikanie konkurencji między krajami członkowskimi. Pytano o nieuzasadnione opóźnienia w produkcji szczepionek. Wezwano Komisję Europejską do systematycznej aktualizacji strategii leczenia i odpowiednich kampanii informacyjnych, które dotrą do wszystkich. Kilku posłów potępiło równoległe umowy, które niektóre państwa członkowskie mogły podpisać, unikając wspólnego mechanizmu zamówień. Wielu deputowanych wezwało do współpracy i znalezienia wspólnego podejścia do zasad i zaleceń, takich jak paszport szczepień oraz do właściwego monitorowania procedury szczepień.