Michał Kurtyka, minister środowiska i klimatu: pieniądze trzeba zamienić na konkretne plany

– Ponad 250 mld zł zostanie przeznaczonych na transformację energetyczną i klimatyczną. To ogromna szansa, ale posiadanie środków to dopiero pierwszy krok. To musi zostać zamienione na konkretne plany – powiedział minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka w czasie konferencji Śląski Ład.

 

Minister przypomniał, że to właśnie w Katowicach w czasie szczytu klimatycznego pojawiła się szerzej idea sprawiedliwej transformacji.

– Ona będzie miała sens, jeśli będzie przekładała się na podnoszenia jakości życia Polaków – ocenił.

Minister Kurtyka przypomniał, że transformacja jest jednym z filarów rządowej polityki w zakresie elektroenergetyki. Jego zdaniem kluczowy będzie dialog prowadzony między wszystkimi stronami.

– W ciągu najbliższych lat będziemy musieli zagospodarować dwa, a może nawet trzy razy więcej środków niż dotychczas. To dotyczy szczególnie Śląska, który ma ogromny potencjał. To właśnie na barkach takiego przemysłowego regionu leży najlepsze wykorzystanie tych środków – stwierdził minister Kurtyka, który nawiązał także do ogłoszenia lokalizacji dla fabryki polskich samochodów elektrycznych. Powstanie ona w Jaworznie znajdującym się w woj. śląskim.

– Cieszy mnie, że Śląsk będzie tym miejscem, które pozwoli odbić się i zaistnieć na samochodowej mapie świata. Już biorąc pod uwagę pozycje Śląska, jesteśmy w dobrej sytuacji – ocenił.