Kadri Simson, komisarz ds. energii Komisji Europejskiej: kopalnie to nie tylko gospodarka i technologia.

– Śląsk brzmi jak wyzwanie. Wiemy, że górnictwo to nie tylko gospodarka i technologia, ale część waszej tradycji i spuścizny. Musimy zrozumieć, jak działać i co robić – powiedziała podczas telekonferencji „Śląski Ład” Kadri Simson, komisarz ds. energii Komisji Europejskiej.

 

– Staramy się wsłuchiwać w głosy prezydentów, burmistrzów, wójtów, czyli wszystkich władz samorządowych, by dostosować ofertę do ich potrzeb. Wszystkie regiony muszą być na równi traktowane, choć wyzwania są odmienne – mówiła komisarz Simson.

Przypomniała, że Górny Śląsk był pierwszym regionem, który już w 2018 r. przedstawił na spotkaniu pierwsze konkretne plany do zrealizowania.

– Oferujemy konkretne finansowanie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Unia jest istotnym źródłem finansowania, która napędza transformację. Trzeba też pamiętać o celach i wyzwaniach transformacji klimatycznej – podkreśliła Kadri Simson.

Dodała, że osiągnięcie neutralności klimatycznej jest bardzo ambitnym celem.

– Przed Polską jest jeszcze długa droga. Komisja Europejska wierzy, że jesteśmy w stanie was w tym wspierać – podsumowała.