Rada Europejska przyjęła plan Morawieckiego dla Białorusi!

W Brukseli trwa bardzo ważny szczyt Rady Europejskiej. Mateusz Morawiecki przekonał przywódców 26 państw do konieczności przyjęcia planu gospodarczego dla Białorusi. Wolna, demokratyczna Białoruś jest niezbędnym elementem dobrobytu i bezpieczeństwa Polski oraz całej Europy.

 

Głównym tematem brukselskiego szczytu jest sytuacja międzynarodowa. Unia Europejska nie może stać z boku wobec tego co dzieje się na Białorusi oraz w Rosji, po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego. Unijnym przywódcom do tej pory trudno było zająć wspólne stanowisko, ponieważ nie wszyscy lubią narażać się Rosji. Tę dyplomatyczną niemoc udało się przełamać, m.in. dzięki skutecznym działaniom premiera Mateusza Morawieckiego. Przywódcy porozumieli się w sprawie wspólnego podejścia wobec Turcji oraz wsparcia dla Grecji i Cypru w ich gazowych sporach z Ankarą. Odblokowało to sankcje, jakie Unia Europejska chce nałożyć na przedstawicieli reżimu białoruskiego. Kolejnym elementem dyplomatycznej ofensywy premiera Morawieckiego jest przyjęcie unijnego planu gospodarczego dla Białorusi.

 

Szef polskiego rządu, za zamkniętymi drzwiami przekonywał, że Unia Europejska powinna przedstawić ofertę Białorusinom, by – jak mówił – zaprowadzić ich na ścieżkę wolności i rozwoju.

 

Polski plan gospodarczy dla Białorusi przewiduje zniesienie wiz dla obywateli tego kraju, inwestycje w infrastrukturę przy zaangażowaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To ma pomóc w zwiększaniu bezpieczeństwa gospodarczego i niezależności. Jest także mowa o wsparciu reform sektorowych z pieniędzy Banku Światowego i europejskich banków. Przewidziana jest pomoc w zapewnieniu Białorusi bezpieczeństwa energetycznego przez krótkoterminowe dostawy surowców. Wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy.