Ratujmy branżę kwiatową

Razem z wieloma europosłami z pięciu grup politycznych, w tym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, podpisałam apel do komisarza odpowiedzialnego za rolnictwo Janusza Wojciechowskiego o wsparcie dla sektora kwiatowo – roślinnego.

Europejski sektor kwiatowo – roślinny należy do najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19. Od połowy marca mamy do czynienia z dramatycznym spadkiem popytu na te produkty, zarówno na poziomie krajowym, unijnym, jak i globalnym. Jest to efekt paraliżu branży hotelarskiej, ogrodniczej, zamknięcia sklepów a także odwoływania imprez branżowych.

W rezultacie trwającego kryzysu sektor ten znalazł się na skraju totalnego załamania, które doprowadziło do bankructwa wielu przedsiębiorstw.

85% uprawianych w Unii Europejskiej kwiatów i innych roślin jest przeznaczona na rynek wewnętrzny UE. Potrzebne jest zatem większe europejskie wsparcie finansowe dla tego sektora.

– Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowych środków, a Komisja Europejska powinna dołożyć wszelkich starań, aby szybko wprowadzić dostosowaną do potrzeb i pilną pomoc dla tego wysoce współzależnego i bardzo wydajnego sektora. Tylko wtedy większość z 760 000 miejsc pracy zostanie uratowana, a obrót w wysokości 48 mld euro, o który ten zdrowy ekonomicznie sektor zwykle zwiększa rocznie gospodarkę UE, zostanie częściowo zabezpieczony– napisaliśmy w liście do komisarza Wojciechowskiego.