Jesteśmy z nich dumni

Członkowie Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć” złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wspaniałą postawę lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników służby zdrowia, organizujących pomoc górnikom rannym 16 grudnia 1981 roku w czasie pacyfikacji strajku w KWK Wujek.

 

Tablica znajdująca się w holu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14. Jest symbolem pamięci o wszystkich pracownikach służby zdrowia nie tylko w czasie pacyfikacji KWK Wujek, ale w całym okresie stanu wojennego.

 

– Przywołujemy pamięć o naszych Koleżankach i Kolegach, którzy zdali trudny egzamin wykonywania swoich obowiązków. Szczególnie chcemy pamiętać o tych pracownikach służby zdrowia, którzy nieśli pomoc i otaczali opieką uczestników antykomunistycznej opozycji także wtedy, kiedy groziły im za to prześladowania okresu stanu wojennego. Solidarna i zgodna z przysięgą Hipokratesa postawa stanowiła i nadal stanowi dla naszego środowiska fundamenty funkcjonowania samorządności zawodowej i uczelnianej. Chcemy uczcić tych wszystkich, z których działań, nie tylko w tamtym czasie, możemy być dumni – mówi prof. Grzegorz Opala, Przewodniczący Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”.

 

Niestety, obowiązki w Parlamencie Europejskim nie pozwoliły mi osobiście wziąć udział w tej uroczystości. Reprezentowała mnie asystent Izabela Kowalska.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”27″ gal_title=”Jesteśmy z nich dumni”]