Wojciech Korfanty uhonorowany w stolicy!

Europoseł Izabela Kloc uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu Pomnika Wojciecha Korfantego polskiego przywódcy narodowego na Górnym Śląsku, jednego z Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej. Uroczystość odbyła się u zbiegu ulicy Agrykola i Alei Ujazdowskich w Warszawie.

 

„Wojciech Korfanty uhonorowany w stolicy! Warszawa i Śląsk dumni i szczęśliwi! Pomnik Wielkiego Ślązaka i Polaka wśród Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej!”

 

Po uroczystości odsłonięcia pomnika Wojciech Korfantego Poseł do Parlamentu Europejskiego wracała Złotym Pociągiem Powstańczym m.in. w towarzystwie Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Jak legenda głosi Złotego Pociągu ukrytego przez Niemców pod koniec II wojny światowej na Dolnym Śląsku na razie nie udało się odnaleźć, ale kolejowy skład w takim właśnie kolorze odnalazł się na Górnym Śląskim. Złotą barwę zyskał jednak z pociągów Kolei Śląskich, a wszystko z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Na Złotym Pociągu widnieje 26 sylwetek powstańców i innych historycznych postaci oraz przedstawicieli grup społecznych reprezentujących okres dwudziestolecia międzywojennego. Można wśród nich znaleźć m.in. Wojciecha Korfantego, Alfonsa Zgrzebnioka, Józefa Rymera czy Michała Grażyńskiego. Specjalny pociąg jest inicjatywą marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego zaś autorami koncepcji dla identyfikacji wizualnej powstańczego pociągu jest Zespół Instytucji Kultury Ars Cameralis i Marta Gawin. Podczas tego wydarzenia wybrzmiała Orkiestra KWK Staszic.